IM Hasan Kılıçaslan

IM Hasan Kılıçaslan İstanbul Satranç Derneği’nde

Uluslararası Usta Hasan Kılıçaslan: Satrançta Zirveye Yolculuk

Deneyimli antrenör ve başarılı oyuncu, İstanbul Satranç Derneği’nin kıdemli üyesi IM Hasan Kılıçaslan ile tanışın!
Satranç dünyasına 16 yaşında attığı ilk adımdan bu yana IM Kılıçaslan, hem kişisel başarılar hem de satranç eğitimine katkılarla dolu bir kariyere sahip.

IM Kılıçaslan, 2003 yılında ilk kez milli takımda oynadı. O yıl, Avrupa Bireysel Satranç Şampiyonası’nda kazandığı Uluslararası Usta (IM) unvanı, onun satranç kariyerinde dönüm noktalarından biriydi.

Antrenörlük kariyerine 1989 yılında adım atan Kılıçaslan, IV. Kademe antrenör unvanına sahip. 2006-2010 yılları arasında Türkiye Satranç Federasyonu’nda Altyapı Geliştirme Grubu (AYGEG) başkanlığı yaparak, genç yeteneklerin gelişimine öncülük etti.

IM Kılıçaslan, Milli Takım kamplarında yaş gruplarına yönelik antrenörlük ve baş antrenörlük görevlerinde bulundu, aynı zamanda birinci, ikinci ve üçüncü kademe antrenör kurslarında halen kullanılan ders notlarını hazırladı.
2005’ten bu yana Türkiye Satranç Federasyonu’nda birinci, ikinci ve üçüncü kademe antrenör kursları vererek, satranç tutkunlarına bilgi ve deneyimini aktarmaya devam etmektedir.

Hasan Kılıçaslan’ın öğrencileri arasında, Mert ve IM Ataberk Eren, WCM Handenur Şahin, FM Arda Altun gibi başarılı oyuncular yer alırken, GM Mert Erdoğdu’ya sağladığı katkılar da büyük bir takdir topladı. Kızlar ve erkeklerden oluşan 20’den fazla öğrencisi, Milli Takım Havuzu’na girdi ve yüzlerce öğrenciye satranç sevgisi aşıladı.

Ayrıca, satranç problemleri ve etütleri konusundaki uzmanlığıyla bilinen IM Kılıçaslan, “Satrançta Hesaplama Kursu” kitabının yazarı olarak günümüz eğitsel satranç kitapları arasında önemli bir konumda yer almaktadır.

IM Kılıçaslan’ın konuk olarak katıldığı ya da onun hakkında yapılan bazı videoları aşağıda bulabilirsiniz:

Jobava’yı Perişan Eden Türk
Satrançta Hesaplama Kursu
65. Kare


Instagram
WhatsApp WhatsApp ile ulaşın.