İSD Rapid Junior 7-12 Yaş grubu Etkinlikleri (RapidJunior@İSD1943)

RapidJunior@İSD1943 turnuvaları her iki haftada bir pazar saat 15:30’da, MetroCity Levent’te.

Çocuğunuz 7-12 yaş grubunda, dostça rekabet içinde, optimal tempoda (10′ + 5″, toplamda tüm etkinlik üç saat civarında), ideal şartlarda, yüzyüze (masa başında) eli taşa değerek, saate basarak satranç oynamanın tadını çıkarsın!

Kayıt olmak için İSD Ziraat Bankası TR63 0001 0004 8402 0974 9650 05 hesabına, 200 TL katkı payını gönderdikten sonra, kayıt formunu kullanarak işlemlerini tamamlayabilirler.

Onaylı katılımcı listesi burada.

RapidJunior@İSD1943 Hakkında:

Çocuklar, resmi turnuvalar dışında oynadıkları oyunların pek çoğunu Internet ortamında oynuyorlar; günümüzde bu yadsınamaz bir gerçek.
Lichess ya da Chesscom gibi online mecralarda hepimiz oynuyoruz ancak bunun anavtajları yanında maalesef bazı dezavantajları var:

  1. İki boyutlu ve üç boyutlu algılama farklı çalışıyor. Lichess’te oynamaya alışmış çocuk resmi turnuvaya girdiği zaman algılama zorlukları çekiyor.
  2. Sürekli ve yalnızca online oynamak sosyalleşme kaybına neden oluyor. Çocukların, kendi yaşlarına uygun ve benzer şeylerden hoşlanan çocuklardan oluşan bir topluluk içinde kendilerini ifade etme deneyimlerinin eksik kalmasına ve oradaki kültürle etkileşime girememesine yol açıyor.
  3. Yukarıdakinin topluma yansıması da kültürel aktarımın kesintiye uğraması şeklinde gerçekleşiyor. Çocuk belki satrancın kendini öğrenerek büyüyor ama satranç topluluğu içindeki, ileride çok değerli olacak dostlukları kurma şansını da ıskalamış oluyor.

RapidJunior@İSD1943, bir yandan bu sorunları çözmek üzere tasarlandı. Diğer yandan da, satrançta ilerleme kaydetmek isteyen öğrencilerin gereksinimlerine yanıt verecek toplam çözüm üretmeye yönelik bir bakış açısına dayandı.

İstedik ki, çocuklarımız kolay ulaşılabilen, huzurlu, güvenli bir ortamda güzel bir antrenman turnuvası oynayabilsinler.
Düşünmeye başladık: “Güzel bir antrenman turnuvası” nasıl olur?

Bir kere, hem eğlenme ve sosyalleşme amacını hem de antrenman amacını yerine getirecek.
Sonra oyuncu, özellikle resmi turnuvalara girmeden önce kendini masa başında test edebilecek.
Sistem oyuncunun hem turnuvayı oynadığı günkü hem de genel performansı hakkında veliye, antrenöre ve oyuncuya yüksek çözünürlüklü bir tablo sunacak.

pr43, yine İSD1943 tarafından geliştirilen agresif bir performans ölçüm sistemi. Turnuva bittiği an güncelleniyor ve oyuncu o günkü masa başı performansını daha turnuva salonundan çıkmadan öğreniyor, önceki performanslarıyla karşılaştırabiliyor. Böylece form durumunu ölçüm değeri olarak çok kısa aralıklarla takip edebiliyor.

RapidJunior@İSD1943’da ödül olarak uygun ve nitelikli şeyler vermek istedik ve iyi mücadele eden hemen her çocuğa ödül vermek istedik.
8,10 ve 12 yaş altı oyunculardan her yaş grubunun ilk üç oyuncusuna, toplamda 24 kişiden dokuzuna bu ödülleri veriyoruz.
En çok satan ve en kaliteli kitapları yayınlayan satrancokulucom’un sahibi Sayın FM Selim Gürcan -sağ olsun- sponsor olması talebimizi derhal kabul etti.

Bu kaliteli kitapların yanına başka ödüller de ekleyerek yelpazemizi geliştirmeyi ve çeşitlendirmeyi umuyoruz.

Instagram
WhatsApp WhatsApp ile ulaşın.